Uroda

Jesienna pielęgnacja skóry. Na co zwrócić uwagę?

Każdy sezon ma swoją specyfikę i wpływa na nasze zdrowie i urodę. Pielęgnacja twarzy powinna zmieniać się wraz z porami roku. Dziś zajmiemy się jesienną pielęgnacją i zastanowimy się, jakie problemy ma nasza skóra w tym czasie i jak ją pielęgnować.

Potrzeby skóry w czasie jesieni

To już nie ochrona przed promieniami UV staje się priorytetem, ale regeneracja po lecie i przygotowanie skóry na wyzwania związane z zimą. To czas, gdy zaczynają grzać kaloryfery, zaczyna się zmiana temperatur – przechodzimy z ciepłych pomieszczeń na chłód na zewnątrz, odczuwalny staje się wiatr czy chłodna mżawka. Pogarsza się jakość powietrza, pojawia się potrzeba ochrony przed smogiem. Spożywamy mniej owoców i warzy i pijemy mniej wody. Mniej czasu spędzamy na zewnątrz, a dzień jest krótszy. To wszystko odbija się na naszej skórze. Sprawdźmy zatem, o czym trzeba koniecznie pamiętać w jesiennej pielęgnacji skory.

Jesiennie oczyszczanie i złuszczanie skóry

Po lecie pojawia się problem z nadmiarem martwego naskórka, który może powodować, że cera wydaje się szara i zmęczona. To wrażenie wzmaga znikająca już w tym czasie opalenizna, która musnęła naszą twarz latem. Dlatego jesienna pielęgnacja cery opiera się przede wszystkim na złuszczaniu i oczyszczaniu. To idealny czas na zabiegi kwasami w gabinetach, ale również te mniej inwazyjne w domowych zaciszu. Warto zaprzyjaźnić się z kwasem glikolowym, azelainowym i mlekowym. To najłagodniejsze kwasy, które z powodzeniem można stosować samodzielnie. Przy regularnym stosowaniu 2-3 razy w tygodniu efekty będą widoczne już po miesiącu. Warto skupić się bardziej na wieczornym oczyszczaniu skóry. U osób, które nie mają nadwrażliwej i cienkiej cery – sprawdzą się szczoteczki, gąbki czy rękawice do oczyszczania twarzy.

Nawadnianie skóry jesienią

Latem nawadniamy się niejako przy okazji – jemy dużo owoców i warzyw, które zawierają wodę. Pijemy dużo płynów, bo jest gorąco. Natomiast jesień to czas, gdy przerzucamy się na kawę i czarną herbatę, a pijemy mniej wody. Jakie triki warto zastosować, aby nawodnienie przychodziło łatwo i było przyjemne?

Nawadnianie skóry jesienią – wskazówki:

  • pij ciepłą lub letnią wodę, jeśli nie masz ochoty na zimną
  • dodawaj miętę, cytrynę lub plaster pomarańczy, jeśli czysta woda ci nie smakuje
  • przestaw się z ciemnej herbaty i kawy na herbatę rooibos – nie zawiera ona teiny, nie pobudza i nie działa moczopędnie, do tego ma mnóstwo antyoksydantów i jest bardzo zdrowa
  • pij soki warzywno-owocowe (najlepiej potraktować taki sok jako jedną z dwóch przekąsek przy 5 posiłkach dziennie)
  • spożywaj zupy
  • zaprzyjaźnij się z hydroterapią – kąpiel z wodach leczniczych świetnie wpływa na kondycję skóry

Odżywianie skóry jesienią

Jesień to czas, gdy nasza skóra zaczyna wymagać odżywienia, potrzebuje bogatszych konsystencji kosmetyków pielęgnacyjnych, a także substancji odżywczych z pożywienia. To moment, gdy powinniśmy szczególnie dbać, aby nasza dieta była bogata w warzywa i owoce oraz ich przetwory. Do tego potrzebne są fermentowane produkty mleczne i kiszonki oraz produkty bogate w cynk – jak orzechy, jaja czy wątróbka. Są to podstawy diety na odporność i poprawę kondycji organizmu. Im lepsza kondycja ciała, tym lepszy wygląd skóry.

Unikaj stresu – twoja skóra się odwdzięczy

Po wakacjach czas przyspiesza, piętrzą się obowiązki, gonią terminy, dzień jest krótszy i coraz trudniej ze wszystkim zdążyć. Dlatego walka ze stresem powinna rozpocząć się niezwłocznie. Bo stres ma fatalny wpływ na wygląd cery. Jesiennie masaże ciepłymi olejkami, hydroterapia wodą z bąbelkami czy kąpiele w solankach, a także spacery w słoneczne dni i ruch na świeżym powietrzu – to sprawdzone i skuteczne metody na stres. Pomogą nie poddać się jesiennej depresji.

Dodaj komentarz