Przypadłości

Stres a zdrowie psychiczne

Stres to reakcja organizmu na sytuacje, które zakłócają jego równowagę i przekraczają jednostkowe zdolności radzenia sobie. W psychologii czynniki, które wywołują stres nazywane są stresorami. Źródła stresorów mogą być różnorodne i obejmować czynniki takie jak hałas, katastrofy naturalne, bezrobocie, ciąża, utrata bliskiej osoby czy występowanie przestępczości.

Stres jest nieodłącznym towarzyszem życia. Do pewnego stopnia może on być czynnikiem motywującym do działania – nie odczuwając stresu nie moglibyśmy podejmować nowych zadań i aktywności. Jednak zbyt wysoki poziom stresu może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, również psychicznego. Gdy stres staje się zbyt intensywny i wykracza poza nasze możliwości radzenia sobie w danej sytuacji, to określamy to jako stres szkodliwy dla zdrowia. Sytuacja ta ma miejsce również, gdy stres trwa zbyt długo, prowadząc do stanu wyczerpania zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Ten rodzaj stresu jest nazywany dystresem.

Wiele osób odczuwa negatywne skutki długotrwałego stresu, które mogą znacznie obniżać komfort życia, powodując bezsenność, lęk, czy wywołując zaburzenia odżywiania. W tej sytuacji może pojawić się potrzeba skorzystania z pomocy psychologicznej. Z konsultacji psychologicznych można skorzystać w wielu ośrodkach zdrowia psychicznego w Polsce, gdzie możliwe są spotkania w trybie stacjonarnym, jak i online. Warto jednak zadbać o profilaktykę.

Po pierwsze warto zadbać o swoje podstawowe potrzeby: regularne, zdrowe posiłki, odpowiednią ilość wody, aktywność fizyczną i zdrowy sen. Nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu może bowiem prowadzić do zwiększonego poziomu stresu.

Warto rozważyć włączenie do codziennej rutyny technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, joga, progresywna relaksacja mięśni i oddechowe techniki relaksacyjne, które pomagają zminimalizować napięcie i zwiększyć poziom równowagi emocjonalnej.

Warto zadbać o relacje. Kontakt ze swoimi bliskimi, rodziną i przyjaciółmi jest istotny jeśli chcemy uzyskać wsparcie emocjonalne i zminimalizować poczucie samotności i izolacji. Uczmy się radzenia sobie z trudnymi emocjami, takimi jak gniew, smutek i niepokój przez rozmowę z bliskimi lub psychoterapeutą.

Upewnijmy się, że znajdujemy każdego dnia czas na odpoczynek i relaks. Szukajmy zajęć, które sprawiają przyjemność, jak umiarkowana i regularna aktywność fizyczna, czytanie, słuchanie muzyki, oglądanie filmów, spacery itp.

Unikajmy stymulantów, które mogą zwiększyć poziom stresu i wpłynąć negatywnie na stan zdrowia.

Zwracajmy uwagę na swoje samopoczucie i reagujmy na pierwsze oznaki stresu i niepokoju, zanim zwiększą swoje nasilenie.

Pamiętajmy, że dbanie o swoje zdrowie psychiczne jest ważne dla ogólnego dobrostanu i jakości życia. Dbałość o emocje i stosowanie technik radzenia sobie ze stresem mogą pomóc osiągnąć zdrowszy i bardziej zrównoważony styl życia.

Centrum Dobrej Terapii

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Dodaj komentarz