Lekarze, zabiegi

Chirurgia dentystyczna – czym się zajmuje?

Dentysta musi być lekarzem wszechstronnym i posiadać szeroką medyczną wiedzę, a także niemałe zdolności posługiwania się specjalistycznymi narzędziami oraz nowoczesnymi sprzętami. W końcu gabinet stomatologiczny jest miejscem, w którym nie tylko plombuje się zęby, uzupełnia ubytki czy wybiela szkliwo, ale także niekiedy przeprowadza poważne zabiegi z zakresu chirurgii dentystycznej. Warto wiedzieć, czym zajmuje się ta gałąź stomatologii i jakie zabiegi się do niej zaliczają.

Chirurgia stomatologiczna – definicja

Obiektem zainteresowania chirurgii stomatologicznej są nie tylko same zęby, ale także cała jama ustna pacjenta. Dentysta wykonuje zabiegi zarówno na tkankach twardych, jak i miękkich i najczęściej posługuje się przy tym znieczuleniem miejscowym. Celem operacji może być usunięcie schorzenia, złagodzenie efektów urazu doznanego w obszarze twarzoczaszki, ale czasem także zmniejszenie dyskomfortu pacjenta, spowodowanego jakimś defektem. Do stomatologa na zabieg operacyjny, można więc udać się z różnego rodzaju problemami. Często nawet pozornie błahe dolegliwości mogą wymagać ingerencji chirurgicznej.

Chirurgia dentystyczna – jakie zabiegi się do niej zaliczają?

Lista usług dentysty-chirurga jest dość szeroka. Jednym z zabiegów chirurgii dentystycznej będzie ekstrakcja zęba, którą zręczny specjalista jest w stanie przeprowadzić nawet, jeśli na powierzchni dziąsła pozostał jedynie mały widoczny fragment. Interwencja chirurga potrzebna będzie także w przypadku leczenia nowotworów jamy ustnej czy konieczności zrekonstruowania szczęki lub żuchwy. Wliczyć do listy zabiegów można także te usługi, które obejmują wszczepianie implantów.   Często jednak do chirurgii stomatologicznej włącza się też zabiegi korekcyjne, takie jak na przykład plastyka wędzidełka w jamie ustnej. Bardziej szczegółowe zestawienie usług z tego zakresu, znaleźć można tutaj https://alldente-stomatolog.pl/oferta/. Jeśli posiadamy skierowanie na jeden z wymienionych tam zabiegów, nie należy obawiać się wizyty w gabinecie. Wykształcony specjalista będzie wiedział, jak bezproblemowo przeprowadzić operację oraz zastosować znieczulenie. Schorzenie pozostawione samo sobie, może prowadzić do znaczącego pogorszenia się naszej sytuacji.

Dodaj komentarz