Dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe odżywianie to kwestia wypracowania sobie nawyków, które z czasem przestaną być przez nas zauważane, podczas gdy efekty nowych przyzwyczajeń będą odczuwalne na co dzień. Organizm, któremu dostarczamy to, czego potrzebuje, odwdzięczy się po wielokroć. Skutkiem prawidłowej diety będzie nie tylko przypływ energii, lepsze samopoczucie, ale też smukła sylwetka. Dieta nie powinna być niebotycznym wyrzeczeniem, przerywanym napadami obżarstwa. Jeśli każdego dnia kontrolujemy to, co jemy, nie ma powodów, by obawiać się dodatkowych kilogramów, matowych włosów, rozwarstwiających się paznokci czy problemów z układem pokarmowym.

Dziś za podstawę zdrowych nawyków żywieniowych uznaje się przede wszystkim odstępy między posiłkami. Nie chodzi o to, by do stołu zasiadać z regularnością metronomu i nabawić się nerwicy podczas planowania śniadania, obiadu i kolacji. Warto jednak zainwestować trochę czasu każdego dnia, by mniej więcej zorientować się, co możemy zjeść jutro, kiedy w ciągu dnia będziemy mogli zjeść i o której godzinie kładziemy się spać. Najzdrowiej jest jadać pięć niewielkich posiłków dziennie, a ostatni około trzech godzin przed snem. Dzięki temu w miarę regularnie dostarczamy organizmowi paliwa, a przyzwyczajony do tych porcji, nie magazynuje tłuszczu na wszelki wypadek. Unikanie jedzenie tuż przed snem jest zasadą starą jak świat. Musimy pozwolić, by ostatni posiłek zjeść, kiedy organizm pracuje jeszcze na najwyższych obrotach, a człowiek przyjmuje pionową postawę.

Drugą ważną sprawą jest kwestia tego, co jemy. Dietetycy przestrzegają przez żywnością przetwarzaną. Gotowy obiad na tacce, fast food czy słoiczek z gulaszem zdają się być świetnym rozwiązaniem, kiedy nie mamy czasu na przygotowanie obiadu, ale organizm nie przepada za tymi specjałami. Dlatego ważna jest odrobina logistyki i planów. Jeśli starannie zaplanujemy posiłki, nie będziemy musieli jeść gotowych dań, w których poza głównymi składnikami, znajdziemy również całą Tablicę Mendelejewa.

Dieta powinna być zbilansowana i opierać się na warzywach. To najzdrowsza grupa w kategorii „jedzenie”. Owoce ze względu na naturalne cukry powinny być spożywane w nieco mniejszych ilościach. Unikajmy węglowodanów i zredukujmy cukier do minimum. To ważne. Cukier jakimś cudem znajdujemy w wielu produktach, po których nie spodziewamy się takiego podstępu. Dlatego, jeśli możemy na jakimś polu kontrolować, a potem ograniczyć jego spożycie, zróbmy to.

Woda jest dominującym składnikiem wszystkich napojów. To o nią chodzi, ona jest mokra i gasi pragnienie. A jednak często sięgamy po napoje gazowane czy soki zawierające ogromne ilości cukru i chemii. Nie jemy wtedy niczego konkretnego, a często przyjmujemy tyle kalorii, ile ma lekki posiłek. I po raz kolejny mnóstwo cukru. Dietetycy podkreślają, że w zdrowej diecie ważne jest wypijanie od dwóch do trzech litrów wody dziennie. Dla urozmaicenia warto od czasu do czasu napić się ziół, na przykład kopru włoskiego, mięty czy rumianku, które mają dobry wpływ na perystaltykę jelit i nie tylko.

Dodaj komentarz