Przypadłości

Tympanometria, czyli badanie oceniające stopień ubytku słuchu

Niedosłuch i inne choroby słuchu wywołują coraz częściej wiele problemów i kłopotów wśród dorosłych, młodzieży i dzieci. Leczenie wymaga przede wszystkim skutecznej, a przede wszystkim trafnej diagnozy. Jedną z metod, która pozwala ocenić ubytek słuchu, jest tympanometria. Idea tympanometrii opiera się na mierzeniu odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej pod wpływem zmian ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym.

Tympanometria – co to jest? 

Tympanometria to badanie słuchu, które jest bezinwazyjne i skuteczne. Te dwie cechy sprawiają, że coraz więcej specjalistów korzysta z tego rodzaju diagnostyki. Jest to badanie obiektywne, to znaczy bez pomocy osoby badanej. Badanie wykorzystuje się głównie w przypadku diagnozowania różnego rodzaju niedosłuchów, ale również w przypadku podejrzenia zapalenia ucha środkowego, zwłaszcza u dzieci. Również w przypadku podejrzenia niedrożności trąbki Eustachiusza, przebicia błony bębenkowej, bezpowietrzności, płynu w jamie bębenkowej, a nawet porażenia nerwu twarzy stosuje się to badanie i to z powodzeniem. 

Tympanometria – przygotowanie do badania ubytku słuchu

Badanie poprzedza zawsze konsultacja lekarza otolaryngologa, który podczas badania sprawdza między innymi drożność trąbki słuchowej. Lekarz przeprowadza też audiometrię totalną i audiometrię słowną. 

Tympanometria – przebieg badania

Samo badanie trwa około pięciu minut. Podczas procesu badany siedzi i nie może ani przełykać, ani mówić. Jeśli stopień ubytku słuchu badany jest u dziecka, a zwłaszcza małego, to warto je mieć na kolanach i uspokajać, gdyż zmiany ciśnienia mogą u dzieci powodować obawę, a nawet zdenerwowanie i strach. Przede wszystkim należy nadmienić, że badanie absolutnie nie jest bolesne i polega na kolejnych etapach:

  • wprowadzenie do ucha sondy z zaślepką, której zadaniem jest dokładne uszczelnienie kanału słuchowego;
  • urządzenie nazywane tympanometrem wysyła bodźce dźwiękowe i równocześnie zmienia wartości ciśnienia. Ciśnienie zmienia wykorzystując specjalną pompkę;
  • tympanometr rejestruje reakcję błony bębenkowej i reakcję mięśnia strzemiączkowego.

Na bazie tych danych lekarz dokonuje analizy badania i diagnozy dottyczącej stopnia ubytku słuchu. Trzeba stwierdzić, że mimo braku bolesności niektórzy pacjenci zwracają uwagę na mało przyjemne doznania podczas trwania badania. Mogą one wynikać z wymuszonych zmian ciśnienia i zmian w poziomie hałasu.

Tympanometria – wyniki

Wyniki badania przedstawione są w postaci krzywej. Specjaliści dzielą postać tej krzywej na trzy rodzaje:

  • krzywa typu A – jeśli dostaniemy taki wynik, oznacza on, że podczas badania typanometrycznego nie zanotowano żadnych zmian i wynik jest poprawny;
  • krzywa typu B – wynik nieprawidłowy, jest w postaci prostej i oznacza zapalenie ucha środkowego oraz niedrożność trąbki słuchowej. Tego rodzaju wynik stwierdzony u dziecka oznacza na pewno zapalenie ucha środkowego. Nieleczona choroba może prowadzić do całkowitego ubytku słuchu;
  • krzywa typu C – wynik nieprawidłowy, z przesuniętym szczytem na lewo, w stronę ujemnych wartości ciśnienia.W tym przypadku zapewne doszło do niedrożności trąbki słuchowej lub jej wklęśnięcie. Taki wynik daje również przerośnięty trzeci migdał. 

Cena badania jest dość niska, a jego skuteczność wysoka,dlatego zdecydowanie warto to badanie wykonywać i mieć świadomość, czy i ewentualnie jaki stopień ubytku słuchu dotyczy nas samych.

Dodaj komentarz