Przypadłości

Trądzik na plecach – skąd się bierze i jak go leczyć?

Trądzik jest zmorą wielu osób. Szczególnie narażona jest młodzież, gdy w organizmie zachodzi szereg zmian, zwłaszcza hormonalnych. Jednak nie tylko osoby młode są narażone na ten problem. Często występuje też u osób dorosłych, które okres dojrzewania mają już za sobą. Trądzik jest stanem zapalnym skóry o przewlekłym charakterze. Często potrzeba lat, żeby go wyleczyć i w każdej chwili może powrócić np. w wyniku silnego stresu. Przypadłość ta nie jest tylko problemem kosmetologicznym, może również powodować zaniżoną samoocenę, stany depresyjne, także dolegliwości bólowe. Zazwyczaj trądzik kojarzy się z zaskórnikami na twarzy zwłaszcza w tzw. strefie T, czyli na nosie brodzie i czole. To właśnie tutaj jest produkowana największa ilość sebum, które odpowiada za powstawanie trądziku. Zmiany trądzikowe mogą występować również na klatce piersiowej, ramionach, zlokalizować można go również na plecach.

Trądzik na plecach może być równie problematyczny, jak ten na twarzy. Stres spowodowany lokalizacją zmian wpływa na zachowanie danej osoby. Niechęć do odsłaniania pleców może przyczyniać się do unikania pewnych miejsc takich jak basen, plaża czy nawet siłownia. Może też wpływać na relacje z innymi osobami. Ważne jest, żeby zasięgnąć porady specjalisty — dermatologa. Lepiej nie leczyć tego problemu na własną rękę, gdyż może to tylko pogorszyć sprawę.

Powody występowania trądziku na plecach

Na powstawanie trądziku na plecach ma wpływ wiele czynników. Głównym powodem jest nadprodukcja sebum, które blokuje ujście mieszka włosowego, w wyniku czego namnażają się bakterie odpowiedzialne za stan zapalny. Poniżej zostały przedstawione inne powody występowania trądziku na plecach.

  • Stres – powoduje uwalnianie się kortyzolu wydzielanego przez korę nadnerczy, wpływającego na pracę gruczołów łojowych. Skóra staje się nadwrażliwa i podatna na stany zapalne. Uwalniany hormon uniemożliwia regenerację nabłonka.
  • Zła dieta – głównie spowodowana spożywaniem produktów przetworzonych. Można też zaobserwować znaczny wzrost stanów zapalnych po zjedzeniu czekolady, nabiału bądź ostrych przypraw.
  • Nieprawidłowa higiena – stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, powodujących rozwój stanów zapalnych takich jak wazelina, parafina. Używanie produktów zawierających barwniki. Przyczyną mogą być również kosmetyki stosowane do włosów powodujące podrażnienia skóry na plecach.
  • Hormony – problemy hormonalne są jednym z głównych czynników powodujących zmiany. Nadmierne wydzielanie hormonów wzmaga produkcję sebum. Może się też pojawiać u kobiet zmagających się z PCOS. Trądzik może się również pojawiać u kobiet przed miesiączką w wyniku wzrostu progesteronu.
  • Leki – niektóre leki mogą powodować występowanie trądziku na plecach np. sterydy, antybiotyki, leki uspokajające i antydepresyjne. Nadmierna dawka witamin.
  • Czynniki genetyczne – predyspozycje genetyczne mogą mieć ogromny wpływ na powstawanie zmian trądzikowych. Często trądzik występuje u osób, które posiadają w rodzinie kogoś zmagającego się z tym problemem.

Sposoby na zwalczanie trądziku

Czynniki wpływające na powstawanie trądziku na plecach, jak również w innych miejscach można skutecznie zwalczać. Istotne jest, żeby poradzić się w tej kwestii specjalisty. Domowe metody mogą zaostrzyć stan zapalny, utrudniając leczenie. Ważnym elementem walki z trądzikiem na plecach jest zachowanie odpowiedniej higieny. Dobranie odpowiednich kosmetyków niepodrażniających skóry jest istotne w wyeliminowaniu problemu. Należy udać się do dermatologa, który podejmie decyzję dotyczącą leczenia. Pomoże dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry. Jeżeli będzie taka potrzeba, zdecyduje o podaniu odpowiednich leków. Trądzik można leczyć za pomocą środków doustnych bądź też maści do stosowania miejscowego.

Nie należy drapać ani wyciskać zmian skórnych, może to doprowadzić do przenoszenia się bakterii i zaostrzenia problemu, a także do powstawania blizn. Powinno się unikać wystawiania zmienionych miejsc na oddziaływanie promieni słonecznych, które powodują wysuszenie skóry. Lepiej postawić na ubrania wykonane z przewiewnych dobrych jakościowo materiałów. Istotne w walce z trądzikiem jest również wyeliminowanie z diety produktów przetworzonych i słodyczy.

Dodaj komentarz