Problem uzależnienia

0
Share

Uzależnić można się od wszystkiego niezależnie od tego, w jakim wieku jesteśmy. Jednym z przykładów takich dysfunkcji życiowych będzie z pewnością hazard. Naturalnie wiele osób od razu twierdzi, że przecież wystarczy tylko zrezygnować z takich aktywności i wykazać się odrobiną silnej woli. Niestety o wiele łatwiej jest wysnuć taką tezę, ale o wiele trudniej będzie sobie z tym poradzić w rzeczywistości. W końcu, gdy zaczną działać w naszym umyśle pewne mechanizmy psychiczne, to będzie można tu mówić o podobnym zjawisku, jak w przypadku narkomana alkoholika.

Może się oczywiście zacząć od tego, że będziemy czasami tylko odwiedzali gry 777. Potem jednak częstotliwość ta będzie wzrastać i zapomnimy o tym, że była to niezobowiązująca rozrywka. Stanie się to dla naszej psychiki obowiązkiem. Ostatecznie nie będziemy nawet panowali nad emocjami i całe nasze życie zawodowe oraz osobiste może być podporządkowane zakładom bukmacherskim. 

Na podstawie wywiadów przeprowadzanych z pacjentami przez psychiatrów oraz psychologów na całym świecie można nakreślić obraz osób, które po prostu nie mogą sobie poradzić z koniecznością ryzykowania. Ten dreszczyk emocji i uzależnienie od niewiadomej staje się takim substytutem substancji narkotycznych. Oczywiście są też metody, aby sobie poradzić z tym problemem.

Powodem chęć szybkiego zysku

Warto tu też zauważyć, że pomimo tego, że chodzi o samą rozgrywkę, która początkowo nie jest zobowiązująca i może się przerodzić w uzależnienie, jest także chęć zarobienia pieniędzy. Wiadomo przecież, że każdy z nas przynajmniej raz w życiu wygrał w jakąś grę losową albo ma wśród swoich znajomych kogoś, komu się to przytrafiło. Dlaczego więc nie postarać się nawet o dużą kwotę pieniędzy bez żadnego wysiłku? Jeszcze szybciej możemy się uzależnić, jeśli spotka nas wygrana. Nasza euforia nie będzie miała granic. Dlatego właśnie na całym świecie do świata bukmacherskiego przyciągane są osoby młodsze i starsze, które interesują się różnymi formami sportu.

Wydaje się to więc powszechną rozrywką, na którą się przymyka oko. Problem jednak tak naprawdę zaczyna rosnąć niepostrzeżenie. Możesz zauważyć, że na początku grałeś tylko i wyłącznie w weekendy. Były to też niewielkie kwoty, które stawiałeś na torze wyścigowym albo też w zakładach internetowych. Niepostrzeżenie jednak z tygodnia na tydzień widzisz, że obstawiasz coraz więcej i robisz to nawet w dni powszednie. Utrata kontroli może przyjść bardzo szybko tak jak wyczyszczenie portfela.

Objawy uzależnienia

Tak jak w innych dolegliwościach psychicznych w przypadku uzależnienia od hazardu występują pewne konkretne objawy widoczne wręcz gołym okiem. Można tu wymienić:

  • Fazę zwycięstw, gdy gramy okazjonalnie jednocześnie, marząc o dużych wygranych. Sukcesywnie wydajemy więcej pieniędzy i tracimy na to więcej czasu.
  • Faza ostra to moment, gdy wstawki stają się coraz wyższe i zaczynamy pożyczać pieniądze.
  • Faza desperacji to poważne zadłużenia, a także duże poczucie winy, zmęczenie i chęć odegrania się.
  • Faza utraty nadziei to spirala długów, a nawet utrata rodziny i myśli samobójcze.

Leczenie hazardzistów

Oczywiście można się wyleczyć z takiego uzależnienia. Terapia wygląda podobnie jak w przypadku leczenia narkomani lub alkoholizmu. Aby ją rozpocząć, hazardzista musi jednak przestać grać. Mogą być przypisywane środki farmakologiczne, ale kluczowa jest terapia psychologiczna realizowana w gabinetach psychiatrów oraz terapeutów. Najpopularniejsza jest terapia behawioralna i poznawcza.

Podobne artykuły
Dodaj komentarz