Dieta

Pozbądź się tłuszczu – tłuszczem! Dieta ketogeniczna

Rynek dietetyczny oferuje nam wiele diet niskokalorycznych. Niektóre wzbudzają kontrowersje, gdyż stawiają przed naszym organizmem pewne wyzwania. Jedną z takich diet, która zdobywa popularność jest dieta ketogeniczna.

Na czym polega?

Główną zasadą jest całkowite odrzucenie węglowodanów w jadłospisie na rzecz tłuszczu. Taki zabieg żywieniowy powoduje, iż znajdujemy się w tz. Ketozie. Oznacza to, że liczba ciał ketonowych w naszym organizmie jest wyższa niż liczba ciał glukozowych. Powinno się regularnie sprawdzać stan obu rodzajów tych ciał we krwi. Dzięki czemu wiemy czy prawidłowo się odżywiamy i czy na pewno osiągnęliśmy ketoze. W diecie podstawowej węglowodany stanowią 60% naszego jadłospisu i to z nich czerpiemy energię. Dieta ketogeniczna zakłada, że głównym elementem z którego czerpiemy energię jest tłuszcz.

Jak jednak przebiega stosowanie diety ketogenicznej?

Początki tak restrykcyjnej zmiany żywienia są trudne. Mogą pojawić się bóle brzucha i głowy, wymioty, zaparcia. Jednak po zaadoptowaniu się czujemy się lekko, mamy dobre samopoczucie i ograniczone uczucie głodu. Ważne jest by sztywno trzymać się zaleceń diety, nie podjadać ponieważ może mieć to bardzo negatywne skutki. Gdy już osiągniemy stan ketozy co dla naszego organizmu wymaga wielu zmian metabolicznych, podjadanie może zburzyć efekt na który pracowaliśmy. Choć zaleca się by nie stosować tej diety dłużej niż 2-3 miesiące to ludzie stosujący ją przez kilka lat są zadowoleni i traktują ją jako styl życia. Zapominając o istnieniu chleba, makaronu, czy ryżu. Na rzecz jajek, bekonu, awokado itp. Te wyrzeczenia nie zniechęcają jednak zwolenników keto.

Jak wygląda przykładowy jadłospis?

• Śniadanie: Jaja sadzone z bekonem
• Obiad: Stek wieprzowy z awokado i brokułami
• Kolacja: Krewetki smażone na maśle z szparagami

Dlaczego wzbudza kontrowersje?

Większość lekarzy w Polsce odradza jej stosowanie. Źle dobrane posiłki mogą powodować wiele negatywnych skutków. Energie którą dostarcza tłuszcz to zaledwie 70% której potrzebuje nasz organizm więc jest on w stanie niedożywienia. Dieta ta również obciąża wątrobę oraz nerki. Dlatego zaleca się korzystanie z diety pod okiem dietetyka, który odpowiednio dobierze posiłki dobrane do indywidualnych potrzeb. Ważne jest by spożywany tłuszcz był najwyższej jakości. Tłuszcze nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone powinny być spożywane w stosunku 1:1:1. Należy również stosować suplementację ponieważ przy tak ograniczonym jadłospisie brakuje wielu witamin i minerałów. Zalecana jest osobą chorym na cukrzyce. Pozwala na odstawianie leków w cukrzycy typu II, gdyż normuje się poziom glikemii. Pomaga w zwalczaniu insulinoodporności. Z powodzeniem sprawdza się również w leczeniu padaczki lekoopornej u dzieci.

Bez wątpienia dieta ketogeniczna przynosi skutki w pozbywaniu się zbędnych kilogramów oraz pomaga w leczeniu niektórych chorób. Jednak wymaga wielu wyrzeczeń. Zalecana jest dla osób z silnym charakterem, gdyż każde odstępstwo może wybić ze stanu ketozy.

Dodaj komentarz