Ciekawostki

Eksfoliacja dostosowana do typu skóry.

Złuszczanie jest bardzo skutecznym procesem usuwania martwego naskórka i jest korzystne dla piękna Twojej skóry, zarówno na twarzy jak i na ciele. Pomaga w odblokowaniu porów w celu odzyskania miękkiej, oczyszczonej i promiennej skóry!

Różne rodzaje eksfoliacji

Istnieją dwa rodzaje złuszczania: złuszczanie mechaniczne i złuszczanie chemiczne (przez działanie składników). Mechaniczne złuszczanie jest chyba najbardziej znanym i najczęściej stosowanym zabiegiem! Polega on na masowaniu skóry ziarnistymi składnikami aktywnymi, które usuwają martwe komórki i pozwalają skórze na odnowę. Granulki pochodzą ze źródeł mineralnych (krzemionka) lub syntetycznych (koraliki polietylenowe) lub roślinnych/naturalnych (rozdrobnione rdzenie owocowe, piasek, cukier…). Rozdrobnienie ziaren decyduje o ich przeznaczeniu. Należy unikać produktów zawierających mikrokulki z tworzyw sztucznych (polietylen oraz te, których nazwy obejmują: kopolimer akrylowy, poliuretan, akrylamid, karbomer). Substancje te, nieulegające biodegradacji, są plagą dla środowiska.

Na bazie kwasów, chemiczne złuszczanie jest z pewnością najłagodniejszym złuszczaniem dla skóry. Mechaniczne działanie eksfoliacji zostaje zastąpione przez składniki roślinne lub syntetyczne. Działa dogłębnie stymulując mechanizmy eksfoliacji skóry. Nałożyć go jak krem, masować, a kwasy pozwolą na złuszczanie. Kwasy owocowe lub związki organiczne takie jak kwas mlekowy, który zwykle pochodzi z fermentacji mleka lub kwas salicylowy, który pochodzi głównie z wierzby, ale może być również syntetyzowany.

Które złuszczanie jest odpowiednie dla mojego typu skóry?

Złuszczanie jest gestem skutecznym, ale należy obchodzić się z nim ostrożnie, aby nie powodować podrażnień, szczególnie w przypadku skóry reaktywnej lub wrażliwej. We wszystkich przypadkach, przed wyborem peelingu, zaleca się przetestowanie części skóry zarówno na twarzy jak i na ciele. Trzeba będzie sprawdzić charakter peelingu (mechaniczny lub na bazie składników) oraz czas aplikacji, które są najbardziej odpowiednie dla Twojej skóry.

Idealna częstotliwość złuszczania ciała lub twarzy to raz w tygodniu dla skóry normalnej i raz na dwa tygodnie dla skóry suchej i wrażliwej. Ta częstotliwość pozwala komórkom na regenerację bez konieczności atakowania.

Dla suchej skóry.

Preferowane są najłagodniejsze peelingi złuszczające: peelingi z bardzo drobnymi cząsteczkami (np. glina). Jeszcze lepsze, delikatne peelingi chemiczne lub enzymatyczne.
Należy również zachować ostrożność przy nakładaniu odrobiny oleju roślinnego na skórę po eksfoliacji, aby złagodzić ten gest.

Dla skóry podatnej na trądzik.

Złuszczanie pomaga skórze skłonnej do trądziku w gojeniu się. Musisz jednak być bardzo ostrożny. Zbyt silne złuszczanie spowoduje stymulację produkcji sebum i spowoduje pojawienie się innych pryszczy. Należy unikać peelingów mechanicznych i preferować peelingi na bazie składników, a jeszcze lepiej peelingi chemiczne lub enzymatyczne.

Dla skóry wrażliwej.

Należy również unikać silnego lub agresywnego złuszczania. Delikatne, chemiczne lub enzymatyczne złuszczanie jest najlepsze. We wszystkich przypadkach przetestuj swój peeling przy użyciu niewielkiej ilości kremu złuszczającego lub żelu na boku twarzy.

Dla skóry tłustej.

Peelingi są okazją do głębokiego oczyszczenia porów i zapobiegania powstawaniu zaskórników w strefie T twarzy. Twoja skóra może tolerować największe ziarenka mechanicznego złuszczania, ale uważaj, zbyt duże otarcia stymulują powstawanie łoju i tym samym niedoskonałości. Preferować ziarna średnie i drobne.

Dla normalnej skóry.

Wszystkie rozwiązania w zakresie eksfoliacji są otwarte dla Ciebie. Nie przeszkadza to w preferowaniu najdelikatniejszych rozwiązań, mechanicznych lub opartych na składnikach. Dla Ciebie złuszczanie służy przede wszystkim rozjaśnieniu cery i usunięciu tej matowej warstwy martwych komórek. Możesz wybrać preferowany scrub, pod warunkiem, że jest delikatny.

Dla skóry dojrzałej.

Z czasem odnowa komórek przebiega wolniej, a regeneracja skóry ulega pogorszeniu. Martwy naskórek gromadzi się na powierzchni skóry. Peelingi rewitalizują i przyspieszają regenerację komórek. Należy unikać nadmiernie ściernych peelingów złuszczających, które mogą uszkodzić naskórek, który z czasem staje się cieńszy.

Teraz, kiedy już wiesz, jaki zabieg zastosować w zależności od rodzaju skóry, skorzystaj z okazji, aby Twoja skóra wyglądała jak nowa!

Dodaj komentarz