Lekarze, zabiegi

Diastema – w jaki sposób ją zlikwidować?

Przerwy widoczne pomiędzy zębami, a w szczególności diastema, często uznawane są za defekt estetyczny. Czy można w jakiś sposób je zlikwidować? Sprawdzamy, jakie metody dostępne są w gabinetach stomatologicznych!

Co to jest diastema?

Termin jak diastema odnosi się do przerwy widocznej pomiędzy dwoma górnymi jedynkami.

Ponadto szczeliny mogą być widoczne także pomiędzy innymi zębami, na przykład na skutek ich wielkości, zbyt dużej szczęki albo żuchwy, przesuwania się zębów.

Chociaż diastema oraz inne szpary między zębami nie mają zwykle konsekwencji zdrowotnych, to jednak mogą być powodem do kompleksów, dlatego też wiele osób poszukuje sposobów, aby się ich pozbyć.

Jak pozbyć się diastemy?

W gabinetach stomatologicznych można skorzystać z różnych metod likwidowania diastemy, dlatego warto przyjrzeć im się bliżej. Na co warto się zdecydować?

1. Licówki porcelanowe

Jedną z najpopularniejszych metod likwidacji diastemy jest zastosowanie licówek porcelanowych. Są to protezy stałe, które powstają z porcelany. Są one umieszczane na przedniej części zębów, by poprawić ich estetykę i zachować ich funkcje.

Licówki porcelanowe są wykonywane tak, aby po założeniu mogły one zamaskować szparę widoczną pomiędzy zębami. Właśnie dlatego mają one inny kształt niż pierwotny kształt zębów. Po założeniu efekt widoczny jest wtedy natychmiast.

Aby wykonać licówki porcelanowe, w gabinecie najpierw wykonuje się wyciski łuków, natomiast następnie na podstawie wycisków protetyk opracowuje odpowiednie licówki z porcelany.

Licówki porcelanowe są bardzo estetyczne, trwałe oraz wytrzymałe. Nie są także podatne na przebarwienia. Ich największym minusem jest wysoka cena. Za jedną licówkę należy zapłacić od 1000 do nawet 2000 złotych.

2. Bonding

Druga opcja to zabieg określany jako bonding, który polega na wykonaniu licówek kompozytowych. Są one przygotowywane od razu na zębach, dlatego pobieranie wycisków w tym przypadku nie jest konieczne.

Do wykonania licówek kompozytowych wykorzystuje się kompozyt – to materiał stosowany także do plombowania zębów. Stomatolog nakłada go wtedy bezpośrednio na zęby i odpowiednio kształtuje, aby nadać im właściwy wygląd.

Bonding jest niedrogą usługą, ponieważ zwykle za zamknięcie diastemy trzeba zapłacić wtedy cenę od 300 do 600 złotych. Z drugiej strony wykonanie takiego uzupełnienia w miejscu przerwy nie jest aż tak trwałe jak w przypadku licówek porcelanowych. Ponadto kompozyt z czasem może się przebarwiać. W efekcie uzupełnienie trzeba wtedy wymienić na nowe.

Do wykonania zabiegu jak bonding potrzebny będzie dobry stomatolog w Krakowie, który może wykonać go z naciskiem na trwałość oraz na estetykę, by efekty były atrakcyjne na długi czas.

3. Leczenie ortodontyczne

Trzecia opcja w przypadku osób, u których widoczna jest diastema, to skorzystanie z leczenia ortodontycznego. Taka forma postępowania pozwala na uzyskanie najtrwalszych efektów, ponieważ wtedy dochodzi do przesunięcia zębów w taki sposób, aby nadać im odpowiednią pozycję i zamknąć przerwę.

Aby sprawdzić, czy w przypadku danej diastemy możliwe jest leczenie ortodontyczne, należy udać się do ortodonty na konsultację. Specjalista może wtedy wskazać, jak da się poprawić wygląd uśmiechu oraz dodatkowo doradzi, jaki aparat najlepiej wybrać. Do dyspozycji są aparaty ruchome – także jako przejrzyste nakładki, a także aparaty stałe.

Zatem wtedy, gdy w łukach zębowych widoczne są szpary, w tym diastema pomiędzy jedynkami, warto udać się do dobrego gabinetu prywatnego, aby skorzystać ze specjalnych metod, by poprawić wygląd uśmiechu!

Dodaj komentarz