Przypadłości

Co powinniśmy wiedzieć o łysieniu plackowatemu?

Łysienie plackowate to dolegliwość, która dotyka coraz więcej osób. Nie da się ukryć, że coś w tym jest. Musimy przyznać, że choroba ta jest naprawdę nieprzyjemna. Dla wielu osób (szczególnie dla kobiet) jest to bardzo przygnębiająca choroba, która niezwykle często doprowadza do depresji i szeregu innych trudnych stanów psychicznych. Co powinniśmy wiedzieć o tej chorobie?

Co to za choroba?

Łysienie plackowate to choroba skórna, której przyczyny do dzisiaj nie zostały w żadnym wypadku potwierdzone. Łysienie plackowate do postaci łysienia niebliznowaciejącej. Wyróżnia się kilka typów tejże choroby. Niestety, ale choroba ma charakter zapalny, przewlekły, a także autoimmunologiczny. Jak można się domyślić, zmiany są najbardziej widoczne na głowie. Zauważalne są po prostu łyse placki. Rzadziej łysienie ma miejsce na innych częściach naszego ciała.

Jak pokonać łysienie plackowate? Gdy tylko zauważymy u siebie niepokojące objawy, to czym prędzej zgłośmy się do lekarza. Najlepiej pójść do lekarza rodzinnego, który skieruje nas do dermatologa. Zamiast dermatologa można także udać się bezpośrednio do trychologa. On jest specjalistą stricte od problemów skórnych głowy oraz włosów. Lekarz przeprowadzi u nas dokładną analizą stanu skóry głowy, wszystkich schorzeń związanych ze skórą głowy, a także cebulek włosów. Trycholog może się okazać najlepszym specjalistą w zakresie leczenie łysienia plackowatego.

Jeśli chodzi o samo leczenie, to specjalista pewnie zdecyduje się na leczenie ogólne i miejscowe. Niestety na tę chorobę nie ma leku skutecznego w pełni. Wynika to z tego, że nie ma jednoznacznie określonej przyczyny pojawiania się tego rodzaju schorzenia. Najczęstszymi lekami, które są podawane podskórnie to glikokortykosteroidy. Miejscowo podawane są pianki, płyny, maści oraz żele. Z kolei w ogólnym leczeniu podaje się poza powyższymi także cykosporynę. Nie można pominąć fototerapii.

Czy są jakieś domowe sposoby na łysienie plackowate?

Leczenie zapisane przez lekarza to jedno. Możemy także spróbować pewnych metod domowych, które pomocne są w stymulowaniu włosów. Na pewno sprawdzi się masaż skóry głowy. Powinien on być wspomagany zastrzykami. Przy stymulacji wzrostu włosów okazuje się pomocy również sok z cebuli. Wystarczy cebulę pokroić w plasterki i zmiksować. Zanim powstały mix nałożymy na głowę, to sok należy ogrzać do pokojowej temperatury.

Można spróbować także warunków domowych przy łysieniu plackowatym. Mowa o aloesie oraz mieszankach ziołowych. Pamiętajmy, że większość wypadków takowe maseczki to zbyt mało. Raczej te wszystkie wymienione pomysły powinniśmy odbierać jako leczenie wspomagające. Najważniejsze jest na pewno to leczenie, które proponuje nam lekarz. Należy przestrzegać jego wszelkie zalecenia. Nie może być inaczej. Warto z nim przedyskutować pewne swoje pomysły dotyczące domowego leczenia. Lepiej, aby lekarz o nich wiedział. Wiadomo, że czasem jedna metoda leczenia, może mieć zły wpływ na drugą metodę. Trzeba się z tym, jak najbardziej liczyć.

Dodaj komentarz