Przypadłości

Bardziej wrażliwy niż większość?

Czy źle się czujesz będąc w pokoju, w którym inna osoba jest bardzo zła – nawet jeśli nie dotyczy to ciebie? Czy płaczesz nad doniesieniami o smutnych wydarzeniach w gazetach i długo ci to przeszkadza? Może jesteś wysoko wrażliwą osobą.

Wtedy możesz się łatwo wzruszać, słuchając pięknej muzyki, sztuki i pięknych rzeczy w swoim otoczeniu – takich jak nieoczekiwany uśmiech, zamarznięte płatki śniegu na szybie okna lub piękny motyl.

Przede wszystkim: bycie wysoko wrażliwym nie jest chorobą, jest cechą osobowości występującą u 15-20% nas i dotyczy tak samo wielu kobiet i mężczyzn. Wiele osób uważa, że wysoka wrażliwość i introwertyczność to dwie strony tego samego problemu, ale to nieprawda: około 30 procent wysoko wrażliwych osób to ekstrawertycy. Wysoka wrażliwość nie jest nowym zjawiskiem.

Łatwo ich zranić i rzadko ryzykują.

Wykazano, że wielu kreatywnych ludzi jest bardzo wrażliwych, postrzega prądy kulturowe na długo, zanim stanie się to oczywiste dla większości ludzi, i są w stanie przyjąć bogactwo drobnych rzeczy, których wielu często nie dostrzega. Inne osoby mogą być szczególnie wrażliwe na zwierzęta i sposób ich traktowania. Niektórych łatwo zranić i ciągle mówi się im, że muszą być twardsi. Często dokładnie rozważają ryzyko i rzadko ryzykują, jeśli wiąże się z nim duże ryzyko. Typowe jest także rozważanie wielu konsekwencji – „Co by się stało, gdyby wszyscy tak właśnie zrobili?”

Ludzie o dużej wrażliwości często mają skomplikowane życie wewnętrzne i potrzebują czasu, aby przetrawić ciągłą powódź wrażeń. Wydaje się również, że jest to cecha osobowości, która istnieje od urodzenia. Wiele dzieci o wysokiej wrażliwości może być postrzeganych jako nieśmiałe lub wycofane, a jako niemowlęta są bardziej narażone na wstrząsy i łatwiej się budzą i rozpaczają.

Potrzebują czasu na uporządkowanie spraw.

Jedną z najbardziej widocznych cech osoby bardzo wrażliwej jest to, że są bardzo emocjonalne – co oznacza między innymi, że łatwo przychodzi im płacz. Wyczuwają i pochłaniają nastrój innych do tego stopnia, że zdenerwowana osoba, nawet nieznajoma, może powodować, że stają się niespokojni lub zawstydzeni. Są również bardziej świadomi przyczyny w danej sytuacji, niż ci, którzy nie mają tej cechy. Ponadto są bardziej ostrożni na swędzący materiał, głośne dźwięki lub jasne światło. Aby przetrawić wszystkie wrażenia, które wydają się tak potężne, często potrzebują dużo czasu dla siebie – na uporządkowanie doświadczeń i wrażeń.

Niezwykła wrażliwość na wszystkie sytuacje sprawia, że osoby o dużej wrażliwości są bardziej podatne na lęk i depresję. Cecha osobowości związana jest z neurotyzmem. Wydaje się również, że osoby szczególnie wrażliwe są częściej podatne na migreny, choroby jelita drażliwego, zespół przewlekłego zmęczenia, alergie i fibromialgię. Badania wykazały związek między poziomem odczuwanego obciążenia lub stresu, stopniem wrażliwości na wrażenia zmysłowe, a objawami fizycznymi. Wyniki wskazują, że taka wrażliwość jest związana z poziomem stresu i objawami złego stanu zdrowia.

Cztery cechy ludzi wysoko wrażliwych.

Dr Elaine Aron jest psychologiem i autorką książki „The highly sensitive person”, która została opublikowana w 1996 roku i sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy. W niedawnej książce Aron napisała o wysokiej wrażliwości, książka „Psychotherapy and the highly sensitive person” opisuje cztery cechy, które łączy wysoka wrażliwość. Są to:

Dokładna refleksja: Oznacza to, między innymi, że często spędzają dużo czasu na podejmowaniu decyzji, ale często podejmują dobre decyzje. Że często mają dobre pomysły i dużo myślą o kierunku, w którym zmierza świat, mają wgląd i poczucie długoterminowych konsekwencji.

Nadmierna stymulacja: na przykład osoby o wysokiej wrażliwości mogą doświadczyć nadmiernej stymulacji i wypalenia zawodowego z powodu dużego przepływu informacji. Często powstrzymują się nawet od przyjemnych zajęć, aby zadbać o siebie. Często potrzebują więcej snu i odpoczynku niż rodzina i przyjaciele.

Reakcje emocjonalne i empatia: Łatwiej je poruszyć i wywołać płacz. Często bardziej stresują go agresywne programy telewizyjne i filmy, niesprawiedliwość, zastraszanie, niesprawiedliwość społeczna lub niepokojące wydarzenia.

Wrażliwość na subtelności: Wykrywa niewielkie zmiany, których inni nie widzą, takie jak wyglądający na zmęczonego, zmiany w pokoju, małe kwiaty i zwierzęta. Są bardziej uważni niż inni na dźwięki, smak lub zapach. Zauważa, co należy zmienić w otoczeniu, aby inni czuli się bardziej komfortowo.

Ludzie o dużej wrażliwości są również kreatywni, ciekawi świata, pracowici, niezwykle sumienni i współczujący. Często mają wielki szacunek dla natury, muzyki i sztuki, są bardzo intuicyjni i często zauważają rzeczy, których inni nie widzą. Bycie szczególnie wrażliwym obejmuje również pozytywne uczucia – takie jak szczęście, radość i euforia.

Dodaj komentarz