Ciekawostki

5 sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że jesteś wyjątkowo wrażliwy

Osoby wyjątkowo wrażliwe (ang. Highly Sensitive People) to osoby o wyjątkowo wysokiej inteligencji emocjonalnej i wysokorozwiniętej empatii. Odsetek takich osób w naszym społeczeństwie jest niewielki, co sprawia, że często są piętnowane i wyśmiewane. Bycie osobą wysoko wrażliwą nie jest jednak niczym złym, wręcz przeciwnie, często takie osoby są bardzo cenione. Podejrzewasz, że możesz zaliczać się do tego grona? Te 5 elementów może świadczyć o tym, że do niego należysz!

Nie lubisz głośnych dźwięków

Nie tylko głośnych dźwięków, ale również tłumów i pośpiechu. Osoby wysoko wrażliwe nie czują się szczególnie komfortowo w dużych i tłocznych salach czy restauracjach, zwłaszcza jeśli towarzyszy im gwar. Takie osoby wolą raczej znane przytulne miejsca do spotkań ze znajomymi i otoczenie natury. Co ważne, taka nadwrażliwość nie jest spowodowana chorobą, to naturalna niechęć do hałasu. Uwydatnia się ona zwłaszcza na dużych imprezach rodzinnych czy domówkach, kiedy zamiast dobrze się bawić i zapoznawać nowe osoby, stoimy pod ścianą i odliczamy minuty do powrotu do domu.

Nie radzisz sobie z działaniem pod presją

Osoby wysoko wrażliwe nie radzą sobie dobrze, gdy są zmuszone pracować pod presją. Wszelki nacisk, jaki się na nich wywiera, bardzo mocno utrudnia im wykonanie zadania i ostatecznie doprowadza to znacznie gorszych rezultatów. Dzieje się to nie dlatego, że takie osoby cenią sobie wolność czy niezależność, ale dlatego, że narzucana na nich presja działa znacznie silniej, niż na osobę o przeciętnej inteligencji emocjonalnej. Stresują się wtedy bardziej, a oczekiwania z czasem zaczynają je przerastać, przez co wszystko leci im z rąk i nie mogą się skupić na zadaniu.

Nie czujesz się dobrze, gdy musisz dokonać zmian

Osoby wysoko wrażliwe zdecydowanie nie lubią zmian. Głównie dlatego, że są one dużo bardziej podatne na strach i odczuwają go dużo mocniej niż osoby przeciętnie wrażliwe. Ciężko jest im zrezygnować z dobrze znanego i sprawdzającego się stylu życia, co niestety czasami potrafi im przeszkodzić w rozpoczęciu nowego rozdziału w życiu. Dlatego osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej ciężko radzą sobie z pogodzeniem się ze stratami albo z leczeniem złamanego serca. Nie chcą i nie są w sobie w stanie wyobrazić swojego życia po zmianach, bo wiąże się to ze stresem i nieznanym.

Nie radzisz sobie dobrze z rozwiązywaniem konfliktów

Osoby wysoko wrażliwe są na ogół bardzo ugodowe i niekonfliktowe. Bardzo nie lubią się kłócić i wprowadzać spięć, a kiedy w centrum jakiegoś już są, bardzo ciężko to przeżywają. Nie są w stanie również rozstrzygać cudzych konfliktów i nie lubią brać czyjejś strony. Z tego powodu osoby te są skłonne poświęcać ważne dla nich projekty albo wydarzenia, aby unikać konfliktów i podporządkować się drugiej osobie. To niestety czyni z nich łatwych do emocjonalnych manipulacji. Przez swój strach przed konfliktami, nie uczą się, jak należy je rozwiązywać, a to tylko napędza ich strach. W ten sposób błędne koło powoli ich pochłania.

Jesteś swoim najsurowszym krytykiem

Jeśli często kwestionujesz swoje decyzje i krytykujesz się, mimo że inni wyraźnie Ci gratulują albo chwalą, możesz być osobą wysoko wrażliwą. Osoby te są bardzo samokrytyczne i we wszystkim, co robią, doszukują się błędów. Stąd też lęk przed podejmowaniem decyzji. Każdy swój błąd mocno rozpamiętują i nie lubią przyjmować komplementów, bo źle się z nimi czują. Sprawia to, że osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej ciężej znoszą swoje porażki i mniej cieszą się ze swoich sukcesów, co bardzo negatywnie rzutuje na ich zdrowie psychiczne.

Dodaj komentarz