Kuchnia

Brokuły – smaczny i zdrowy wybór

Brokuły są niezwykle zdrowe, dzięki wielu składnikom pozytywnie oddziałującym na ludzki organizm. Można je przyrządzić na wiele różnych sposobów i podawać w ciekawych formach, zaskakując swoich domowników oraz gości. Jak dokonać właściwego zakupu oraz w jaki sposób obchodzić się z brokułami? Co sprawia, że naprawdę warto je spożywać? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Jak kupować brokuły?

Kupując brokuły należy zwracać uwagę na zwarte główki, bez posiniaczeń. Zabarwienie powinno być jednolite, bez żółtych plam. Nie kupujmy warzywa, na którym pojawiają się żółte kwiaty. Oznacza to, że jest ono w pełni dojrzałe, podczas, gdy najlepsze w smaku są młode brokuły. Łodyga powinna być twarda, a jeśli pozostawiono jakieś listki – nie mogą być zwiędnięte. Dokonując zakupu wedle tych zasad będziemy mieli pewność, że otrzymujemy zdrowe i świeże warzywo.

Przechowywanie

Brokuły najlepiej przechowywać w lodówce w szczelnym plastikowym woreczku, maksymalnie pozbawionym powietrza. W ten sposób wytrzymują ok. tygodnia. Wcześniej nie wolno ich myć, gdyż spowoduje psucie się warzywa. Innym sposobem jest mrożenie. Umyty i osuszony brokuł dzielimy na różyczki, wkładamy do szczelnego woreczka lub pojemnika i umieszczamy w zamrażarce. Jest to świetny sposób, kiedy np. zdarzy nam się kupić za dużo, zmienimy plany kulinarne lub chcemy przechować to, co wyrosło nam w ogródku.

Brokuły – dobry wybór dla zdrowia

Brokuły zawierają wiele substancji pozytywnie wpływających na nasze zdrowie. Wymieńmy niektóre z nich:
• Witaminy A i K – usprawniają proces wchłaniania przez organizm witaminy D. Ponadto witaminę A nazywa się również witaminą młodości, gdyż opóźnia procesy starzenia i poprawia stan skóry oraz kości.
• Karotenoidy – poprawiają wzrok,
• Kaempferol – flawonoid wykazujący działanie przeciwzapalne oraz zapobiegający alergiom
• Błonnik – w 100 g brokułów znajduje się 2,60 g błonnika. Nie bez powodu warzywo to jest często występuje w jadłospisach diet odchudzających.
• antyoksydanty – pomagają w walce z wolnymi rodnikami;
• Sulforafan – zmniejsza ryzyko chorób serca oraz chroni przed nowotworami płuc, piersi, prostaty i jelita grubego. Stężenie tej substancji zmniejsza się jednak w wysokiej temperaturze (np. podczas gotowania i pieczenia brokułów).
Ponadto brokuły są dobrym źródłem wapnia, potasu oraz witaminy C. Jak widać – warto je włączyć do codziennej diety.

Sałatka z brokułów – na obiad i nie tylko

Dosyć już teorii – pora przejść do praktyki. Poniżej przedstawiamy przepis na pyszną i mało pracochłonną sałatkę z brokułów. Doskonale się sprawdzi nie tylko jako dodatek do obiadu lub kolacji, ale możemy też ją zaserwować swoim gościom na domowym przyjęciu, czy podczas grilla.

Składniki:

• Duży brokuł
• Jajka ugotowane na twardo – 4 szt.
• Pomidorki koktajlowe – ok. 200 g (lub dwa duże pomidory pokrojone na spore kawałki)
• Sos czosnkowy (3 łyżki jogurtu naturalnego, 1 łyżka majonezu oraz przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku)
• Ser feta (opcjonalnie)
• Garść ziaren słonecznika (opcjonalnie)

Przygotowanie:

Brokuł gotujemy w osolonej wodzie. Uważajmy, aby nie był zbyt miękki, gdyż będzie się rozpadał. Aby zadbać o efekt estetyczny naszej sałatki, układajmy składniki warstwowo, okraszając je za każdym razem sosem. W ten sposób zniknie potrzeba mieszania sałatki na sam koniec.

Dodaj komentarz