Kuchnia

Gdy przed nami leży kawałek tortu

Mało jest ludzi stroniących od słodkich wypieków, jak na przykład ciast, czy tortów. Zdecydowana większość przepada za przepysznymi i słodkimi ciastami. Cieszy nas sama myśl tego, że przyjdzie nam posmakować tortu na imprezie, na której zazwyczaj jest on serwowany. Może dlatego, że na co dzień nie mamy okazji raczyć się tak wybornym ciastem, jakim jest tort. A poza tym jest on zrobiony na bazie różnych dodatków i to właśnie kręci nas najbardziej. Ta różnorodność wykonania tortu sprawia, że nieustannie jesteśmy ciekawi jego smaku. A smaki tortu mogą być przeróżne. Wszystko zależy od wykonawcy, gdyż pod tym względem nie ma żadnej reguły i ze smakiem tortu, oraz dodatkami można eksperymentować do woli.

Torty podawane są z racji urodzin, rocznic, awansów zawodowych, wesel i innych ważnych w życiu uroczystości zwłaszcza rodzinnych, ale także zawodowych.
Tort może mieć różny kształt, choć najczęściej torty są okrągłe. Ale bywają też torty kwadratowe, prostokątne lub posiadające jakiś kształt, np. kształt serca. Mogą być także torty pojedyncze, albo piętrowe.

Niektórych osób może ciekawić fakt, od kiedy znane są w naszym kraju te wypieki ?
Otóż korzenie tortu sięgają Włoch. W naszym kraju torty pojawiły się w szesnastym wieku, wraz z przybyciem do Polski królowej Bony. Żonie króla Zygmunta Starego wiele zawdzięczamy pod względem kulinarnym, także dobrze wszystkim znaną włoszczyznę, której używamy do rosołu i zup.

Jakim ciastem jest tort ?

Tort jest ciastem deserowym. Najczęściej ciastem biszkoptowym, które jest przekładane masą i bogato dekorowane. Poza ciastem biszkoptowych ciasto na tort może być przygotowane na bazie ciasta kruchego lub mieszanego, czyli biszkoptowego i tłuszczowego.
Ponadto ciasto biszkoptowe może posiadać przeróżne smaki, jak na przykład smak czekoladowy, kokosowy, kakaowy, keksowy, makowy i wiele innych. Zazwyczaj zawiera ono odrobinę ponczu, syropu, rumu lub innego alkoholu.

Wierzch tortu polewany jest lukrem, polewą, albo najczęściej powlekany resztą masy tortowej. Oczywiście nie może się obejść bez udekorowania tortu. I tu można się popisać. Gdyż w tym celu stosuje się przeróżne dodatki. Od kolorowych posypek i dodatków owocowych, poprzez bakalie, kawowe ziarna, cukrowe figurki, galaretki, czekoladowe listki, różne wyciskane masy, aż do jadalnego złota.

Podobnie jak cisto na tort także masa, którą przekładamy poszczególne części ciasta może być różna. Wszystko zależy od pomysłowości cukiernika. Można zastosować najprostszą z mas, czyli warstwy ciasta przełożyć tylko dżemem lub konfiturą, albo bitą śmietaną. Lecz najczęściej do tortu stosuje się różne masy i kremy. I tak może powstać np. tort owocowy, tort makowy, tort sernikowy, tort maślany, jak i inne o różnych smakach.

Torty są cistami wysokokalorycznymi. Lecz mało kto na to patrzy, gdy widzi przed sobą apetycznie wyglądający tort. Ponadto tortów nie jadamy na co dzień. Dlatego przy okazji możemy bez wyrzutów sumienia pozwolić sobie na jeden, czy dwa kawałki tego deseru.

Jaka kształtuje się kaloryczność tortów?

I tak jeden 100 gramowy kawałek tortu może zawierać 250 kalorii, a może także mieć ich 450 kalorii i więcej.
– Najbardziej kaloryczny jest tort orzechowy. W 100 gramach tortu orzechowego mieści się od 400 – 470 kalorii.
– A w 100 gramach tortu śmietankowego znajduje się około 250 – 300 kalorii.
– Ale już w 100 gramach tortu czekoladowego będzie od 350 – 400 kalorii.
– W 100 gramach tortu np. bezowego jest około 280 – 300 kalorii.

Ogólnie torty, to kaloryczne desery. Kaloryczność tortu zależy głównie od rodzaju jego masy, jak i zastosowanych dodatków. Jednak zawsze trzeba pamiętać o dodatkach, gdyż to one w dużej mierze decydują o kaloryczności tortu.

Dodaj komentarz